Šupiny draka

28. ledna 2007 v 17:43 | Dana
Celé tělo draka pokrývají tuhé lesklé šupiny.Jedinou výjimku představuje drak pozemský neboli obyčejný,který na krku a břichu tento ochraný pancíř nemá,což je možná důsledkem jeho zvyku vyhrabávat si doupě.Tento druh si měkké břicho chrání krunýřem z drahokamů.Nalačno vyměšovanými,silně lepivými slinami si na krk a břicho lepí draké kameny,které mají ochraný i ozdobný účel.
Šupiny jsou pětihrané a mají tvar kapky se dvěma dlouhými a dvěma kratšími stranami a kratičkou pátou stranou přisedající ke kůži.Kdykoli se to drakovi zlíbí,může je naježit a probrat si je.Nezapomeňte,že jde o velmi čistotného tvora,který vénuje velkou péči tomu,aby měl kůži i šupiny bez poskvrnky.
V normální poloze se šupiny překrývají a díky nepatrné dutince v povrchu do sebe navzájem zapadají a umožňují tak drakům dokonalou volnost pohybu.
Jestliže si dračí šupinu prohlédneme zblízka,všimneme si následujících charakteristických rysů:Nejvnitřnější část se skládá z kompaktního vlasového útvaru pevně zakořeněného v epidermu.Na vlsovém folikulu jsou drobné žlázky vyměšující látku,která se pevně zachycuje na kůži.
Tato látka je bohatá na minerály a ty určují tvrdost a barvu dračích šupin.
Draci se na rozdíl od většiny plazů nemusí svlékat z kůže,jelikož jim šupiny rostou a automaticky se obnovují jako lidské nahty a vlasy.Pokud nejsou nemocní,šupiny neshazují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama